Nova čitanja

O projektu

Čas radnih navika

Enes Kurtović

19.11.2014

Zemlja koja izgubi ovakvu omladinu treba da se brine za svoju budućnost.

Volontiraj - kreditiraj naziv je projekta koji Udruženje INFOHOUSE iz Sarajeva realizira već osmu godinu zaredom, a koji je posvećen srednjoškolcima u BiH. Svake godine, Udruženje ogranizuje socijalni dan, u kojem srednjoškolci volontiraju kod odabranih poslodavaca, a poslodavci uplaćuju po 20 KM za svakog volontera u kreditni fond. Iz ovog fonda se finansiraju projekti koji pripremaju, predlažu i ocjenjuju sami srednjoškolci. Tako je 31. oktobra ove godine više od 1000 srednjoškolaca iz 142 srednje škole radilo jedan dan u 150 institucija, firmi i organizacija u 63 bh. opštine. Učenici su volontirali u JP Komunalno Brčko, BH Telecomu, JP Elektroprivreda BiH, Konzumu, Gradu Bijeljina, UniCredit banci, Općini Bihać, Arcelor Mittalu Zenica, Zdravstvenom centru Brčko, KJKP Pokop, Hypo Alpe Adria banci, Zovko osiguranju...

Gdje je nestao čovjek?

Volontiraj-kreditiraj višestruko je koristan projekat. Srednjoškolci na ovaj način, kroz volonterski rad, dobivaju svoje prvo radno iskustvo. Iako simbolično, jednodnevno radno iskustvo u stvarnim firmama daje mladim ljudima mogućnost da direktno osjete kako je raditi puno radno vrijeme. Projekat daje nadu mladima da neće završiti samo kao broj u sumornoj statistici, po kojoj je u augustu 2014. godine u BiH bilo 552.363 nezaposlenih osoba.

Projektom se razvija svijest mladih o svrsishodnosti dobrovoljnog rada za zajedničko dobro. Taj osjećaj se u godinama tranzicije gotovo u potpunosti izgubio. Potisnula ga je paradigma prvobitne akumulacije kapitala u kojoj je lični interes iznad svega, a pohlepno prisvajanje nekad zajedničkih dobara i resursa poželjan način djelovanja u borbi u kojoj samo najjači opstaju.

U takvom okruženju aktivnosti Udruženja INFOHOUSE na jačanju solidarnosti i socijalne osjetljivosti mladih za svaku su pohvalu.

Mladi i pametni

U školama koje su se uključile u ovaj projekat, organizovane su i jednodnevne radionice na kojima su učenici obučavani o upravljanju projektima, o njihovom osmišljavanju, pisanju, animiranju drugih učenika da se uključe o projektne aktivnosti. Ove radionice rezultirale su i konkretnim prijedlozima projekata sa kojima učenici konkurišu Kreditnom fondu za realizaciju svojih ideja. U ovogodišnjem ciklusu, na konkurs je prijavljeno 90 projekata iz svih krajeva BiH. Neki od predloženih su: Vozi bajk, pusti lajk, Reciklaža nije gnjavaža, Biblioteka – mjesto susreta, A Sunen Romalen, A nije bilo jabuke?, Svi zaslužujemo bolje sutra. Iz naziva projekata može se zaključiti da srednjoškolci u BiH imaju ideja, kreativnosti i osjećaja za zajedničko dobro. (Za političare u BiH ne bismo mogli tvrditi isto, ali je to druga priča.)

U toku je procedura izbora 17 najboljih projekata koji će biti finansirani iz sredstava prikupljenih volonterskim radom, a dodatnih pet finansiraće se od strane sponzora.

Foto: E. Kurtović

Nemojte ići! Čitajte i druge tekstove Enesa Kurtovića:

Federalno ministarstvo pozdravljanja

Parola je "Snađi se!"

Globalno otupljivanje

... i mnoge druge.

Ko čita, ne skita! 

Najnovije

Izvještaj žirija nakon konkursa Šta je tebi AI

Ni žiriju nije bilo lako

Školegijum redakcija

Objavljujemo pobjednike konkursa Šta je tebi AI?

Školegijum redakcija

Razglednice iz Jajca

Nikad kasno za učenje i zabavu

Josipa Kulenović

Razglednice iz Tešnja, Doboja, Maglaja 3

Od čilanja do ćutanja

Mirela Buljubašić

Poznata imena autora/ica pet najboljih radova

23. februara tri prvoplasirana

Školegijum redakcija